Boğaz’daki çöplük

MERT İNAN İstanbul – Yapılan onca uyarıya rağmen Boğaz’ın incisi sayılan kıyılarda kirliliğin sürüyor. Kabataş sahilinden İstinye’ye kadar uzanan Avrupa yakası sahil bandında kirlilik endişe verici.

Pet şişe, ambalaj…

Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Emirgan ile Anadolu yakasındaki Üsküdar kıyılarını adeta çöplüğe çeviren atıklar arasında pet şişeler, hazır gıda ambalajları, meyve-sebze kasaları, maske, eldivenin yanı sıra çok sayıda kondom olması, duyarlı vatandaşların tepkilerine neden oluyor. Boğaz’ın müdavimleri sayılan olta balıkçıları ile konuştuğumuzda özellikle haftasonları kıyılardaki kirliliğin daha da arttığını dile getiriyor. İTÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan İnce, ekosistemin insan eliyle tahrip edildiğini belirterek, “Defalarca uyarsak da çöp kirliliği yaşanmaya devam ediyor. Bilinçsiz davrananlar nedeniyle kıyı bandında zaman zamana hiç olmaması gereken görüntülere rastlıyoruz. Ne olursa olsun ortaya çıkan manzara insan kaynaklı sorumsuzluğun tablosu. Kalabalık bir kentte insanlar çöplerini sokağa, denize atmaya devam ederse, kimse başa çıkamaz” dedi.

Çevre dersi

Mikroplastik kirlilik riskine de dikkat eken Prof. Dr. İnce, şunları dedi: “Denize atılan plastik çöpler yüz yıllar boyunca erimediği gibi eko-sisteme zarar veriyor. Plastik atıklardaki kimyasallar çözündükçe mikroplastikler suya karışarak deniz canlılarının bünyesine geçiyor. Yediğimiz balıklarda toksin birikimi oluşuyor. Bu döngü, hem ekosisteme hem deniz canlılarına hem bize zarar veriyor. İstanbul’a yazık oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.