Galatasaray’da 1.8 milyarlık ödeme! Dursun Özbek anlattı

Galatasaray, iki gün arka arkaya yapacağı olağanüstü genel kurulların ilkini dün gerçekleştirdi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum Toplantı Salonu’nda yapılan ve kulübün 2022 yılı bütçesinin oylandığı kongrede üyelerin karşısına çıkan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, hem başlangıçta hem de konuşmalar sonrasında kürsüye geldi. Özbek, yapmak istediklerini anlatırken şu ifadeleri kullandı:

– Önümüzde çözülmesi gereken birçok sorun var. Biz Galatasaraylılar birlikte olursak bu sorunların hepsini çözecek gücümüz var.

– Eğer teveccüh gösterip, önerdiğimiz projelere yetki verirseniz, kulübün üzerindeki büyük finansal yükten de kurtulmuş olacağız.

– ‘Galatasaray Sportif AŞ elimizden gider.’ deniliyor. Gider mi gider. Bu tehlikenin varlığını hep söyledik. Bunun bir tek çözümü var. G.Saray Spor Kulübü Derneği, Galatasaray Sportif AŞ’ye olan borcunu ödemek zorunda.

– Bu borç, bugün itibarıyla yaklaşık 1 milyar 800 milyon lira… Bu riski uzun vadede taşıyamayız. Zaten ürettiğimiz projelerin amaçlarından biri de bu.

– Bizim için ‘Florya’yı satacaklar’ diyorlar. Bunu defalarca anlattık. Florya’da 20 dönümümüzün dışında, bize ait olmayan 40 dönümlük arsayı önce kazandıracağız. Bu iki arsanın birleşmesiyle ortaya çıkacak büyük parsel imara çıktığı zaman değeri çok büyük olacak.

– 1 milyar 800 milyon liralık borç böyle ödenecek. 2 milyar 700 milyon liralık Bankalar Birliği borcu böyle ödenecek. Arsaların birleşmesi ve geliştirilmesinden ortaya çıkacak fon, sadece bu iki sorunu çözmekle kalmayacak.

– Bu fon, inşaat maliyeti çıktıktan sonra yaklaşık 6,5 milyar lira. Bu fon, kimsenin el süremeyeceği bir fon olarak Galatasaray’a hizmet edecek. Kemerburgaz’daki yeni yerleşkemiz de bu fon sayesinde imal edilecek.
– Bu işler zor işler. Ama Galatasaray sevdalısı olan herkesin buna ihtiyacı var. Biz bunu yapmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Artık halının altına süpürme dönemi bitti.

– Bize göre Galatasaray’ın önümüzdeki 25 yılını planlayan bir realizasyon.

– Bankalar Birliği’ne ya da Federasyon’a gidin, 3 büyük kulüp içerisinde mali yapısı en iyi olan kulüp kim diye sorun. Cevap belli, Galatasaray.

– En süratli şekilde bu borç stokundan kurtulmayı ve sürdürülebilir sportif başarıyı yakalamak için de sürdürülebilir bir mali yapıyı kurmak için çalışıyoruz.

– Bunun oluşturulmasında elbette gayrimenkullerimizin geliştirilmesi önemli bir yer tutuyor. Ama gerek dijital dünyada gerek sponsorluklarda gerekse mağazacılıkta yeni yapılanmamız var.

Şimdi sıra yetkilerde

Genel kurul karşısına ikinci kez çıkacak olan Galatasaray Yönetimi, bugün de üyelerden taşınmazlarla ilgili yetki isteyecek.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum Toplantı Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak kongrenin gündeminde; Galatasaray Adası, Florya arazisi, Mecidiyeköy binası, Kemerburgaz yeni kamp tesisi, Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Kalamış tesisleri, Burhan Felek Ergün Gürsoy Yüzme Havuzu, Maslak Nevzat Özgörkey Binicilik Tesisleri ve Beyoğlu Hasnun Galip Binası’ndaki alanların değerlendirilmesi, yeni taşınmazların alınması, projelerle ilgili finansman sağlanabilmek için yeni kredi sözleşmeleri imzalama konularında 31 Mayıs 2024’e kadar yetki alınması yer alınacak.

2022 bütçesi 576 milyon TL zararda

Galatasaray’ın 2022 yılı bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. 500’ü aşkın üyenin katıldığı genel kurulda muhasip yönetim kurulu üyesi Levent Yaz, bütçeyle ilgili sunum yaptı.

Sarı-kırmızılı kulüp ve bağlı ortaklarının 31 Mayıs 2022 itibarıyla finansal borcunun 2,7 milyon lira olduğunu dile getiren Yaz, faiz yükünden kurtulmak için hızlı bir şekilde borçlarını azaltmaları gerektiğini ifade etti. Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin 2022 yılı bütçe tasarısında da, 261 milyon 764 bin 479 lira gelir, 837 milyon 464 bin 214 lira gider olduğu vurgulandı.Daha sonra yapılan oylamada tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

Riva gerçeği

Başkan Dursun Özbek, herkesin merak ettiği Riva projesini de anlattı. Özbek, şu ana kadar bu projeden kulübün kasasına 155 milyon dolar girdiğini dile getirerek, “Sadece bu kadar değil. Şu an faz faz imalata devam ediyor. Yaklaşık 750 villa daha var. Bunun 150 tanesi Galatasaray’a ait. Bugünkü hesaplamayla 2 milyar 250 milyon mertebesinde bir gelir olacak” dedi.

G.Saray’ın oteli değişti

Yeni sezon hazırlıklarını Tirol’de tamamlayan Galatasaray, Fiorentina ile oynayacağı maç öncesinde otelini değiştirdi. Takımın çalışma yaptığı antrenman sahasının yoğun yağış nedeniyle ağırlaşması sonrasında Cim-Bom, bugünkü karşılaşmanın sahasının 2 saat mesafede olmasını da düşünerek daha yakın bir otele yerleşti. Sarı-kırmızılılar, maçın ardından Türkiye’ye dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.