Manavgat yangınından kurtarılan gebe keçinin yavruları büyüdü

Manavgat’ta geçen yıl yaşanan Türkiye’nin en büyük orman yangını felaketinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Buradaki yangında yaralanan hayvanlar, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) gönüllülerince kurtarılıp 21 gün boyunca tedavi edildikten sonra Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi.

Koyun ve keçilerden oluşan, vücutlarının büyük bölümünde yanıklar bulunan hayvanların tedavisi Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde de devam etti. Yangından gebe kurtarılan ‘Damla’ adı verilen keçi çiftlikte doğum yaptı. Damla’nın, ikizleri ‘Çaça’ ve ‘Saşa’ büyüdü. Yangından yaralı kurtarılan ve ön ayakları tutmayan ‘Özgür’ isimli keçiye ise özenle bakılıyor.

Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde bakılan hayvanlarla ilgili bilgi veren veteriner Mustafa Ağar, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl Manavgat yangınından kurtarılan keçi ve koyunlar, çiftliğimize geldi. Hepsine burada tedaviler uygulandı. Birçoğunun tedavisini bizzat kendim yaptım. Şu anda ön ayakları tutmayan ve tedavisi devam eden ‘Özgür’ isimli keçimiz var. Bizimle hayata tutunup, iyileştikten sonra yavrusu olan ‘Damla’ isimli keçimiz burada. Damla’nın 2 tane yavrusu oldu. Erkek yavrulara ‘Sasa’ ve ‘Çaça’ ismini verdik. Hayatlarına bizimle burada devam ediyorlar. Burada birlikte çok zaman geçiriyoruz. Belki de yeryüzünün cennetini burada görüyorlar. Yangından kurtardığımız hayvanların bir kısmı buradayken bir kısmını ise Osmaniye’de bulunan HAYTAP Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne naklettik. Burada bulunan yangından kurtarılan koyun ve keçilerimiz, çiftlikte diğer hayvanlarla uyum ve huzur içinde yaşıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.