Mobilya sektörünün ihracatı yüzde 11,2 arttı

Türk mobilya sektörü, son yıllarda ihracat pazarlarını çeşitlendirmeye yönelik faaliyetlerini hızlandırarak ve fuar katılımlarına önem vererek istikrar yakaladı.

4,7 milyar dolarlık ihracat

Mobilya Dernekleri Federasyonu’na (MOSFED) göre, sektör ihracatını yüzde 11,2 artış sağlayarak 4,7 milyar dolarlık ihracata ulaştı.

Sektör, 2023 yılını 5 milyar doların üzerinde bir rakamla tamamlamayı amaçlıyor.

İlk sırada Irak var

Türkiye mobilya sektörü ihracatının zirvesinde, ilk sırada olan Irak yer aldı. 538,4 milyon dolar ile ilk sırada bulunan Irak’ı, 402,5 milyon dolar ile Almanya takip etti.

İsrail’e yapılan ihracat 243,7 milyon dolar olurken, dördüncü sıradaki ABD’ye 240,8 milyon dolar, beşinci sıradaki Fransa’ya 212,8 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirildi.

Katar’a yapılan ihracat arttı

Şimdi sırada 2023 hedefleri var

MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşmasına şahitlik etmenin gurur verici olduğunu, bu rakamlara mobilya sektörünün de önemli katkısı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“MOSFED olarak çatı kuruluşu olduğumuz, sektörümüzü temsil eden birçok derneğimizle birlikte mobilya sektörünün bu rakamlara ulaşmasında etkin bir rol oynadık. Yıl boyunca resesyon endişesi, enerji krizi, ülkeler arasında yaşanan gerilimler gibi pek çok sıkıntı sebebiyle zaman zaman siparişler düştü, zaman zaman pazarda başka sorunlar yaşandı ancak üreticilerimiz asla yılmadılar. Yüksek enerjiyle ve gayretle hem üretip hem ihraç ederek 2022 yılını başarıyla tamamladılar. 2022’ye başlarken öncelikli hedefimiz, bir önceki yılı geride bırakmaktı ve bunu başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi 2023 yılında hedeflerimize ulaşmak için aynı ciddiyetle çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.