Nureddin Nebati: İlerleyen aylarda enflasyon yüzde 50, 40 ve 30’lara gerileyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kocaeli’nde İş Dünyası Buluşması programına katıldı.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Bakan Nebati, Kocaeli’nin ülke ekonomisine katkılarının her geçen gün daha da arttığını belirterek,

“Türkiye yüzyılını inşa edecek olan bizim bu birliğimiz ve ortak gayretlerimizdir. 2. Dünya Savaşı sonrasında belki de yaşanan bu en zorlu süreçten Türkiye güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. İlerleyen aylarda enflasyon yüzde 50, 40 ve 30’lara doğru gerileyecektir.”

açıklamasında bulundu.

Enflasyon düşüş eğilimine hızlı bir şekilde başladı

Nebati, enflasyonda da düşüş eğiliminin hızlı bir şekilde başladığını işaret ederek, 

“Enflasyonda da düşüş eğilimi hızlı bir şekilde başladı. Kasım ayında burnunu kırdı, aralık ayında çok güçlü bir şekilde adeta beli kırılırcasına enflasyon eğilimi kendisini toplumun her kesiminde hissettirmeye başladı. Enflasyon beklentileri bizim için en önemli kısmıydı ,beklentiler de kırılmış durumda. Ciddi bir şekilde toplumun tüm kesimleri tarafından enflasyonun önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda da düşeceğine ilişkin inanç pekişmiş durumda. Bu, bize mücadelemizi hızlı bir şekilde ve doğru bir şekilde yapmamızı sağlayan büyük bir alan açmış durumda.”

değerlendirmesinde bulundu.

“Vatandaş odaklı politikaları kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz”

Vatandaşları enflasyonun olumsuz etkisinden korumak için 2022 yılında 290 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini aktaran Nebati, bundan sonraki süreçte de vatandaş odaklı politikaları yine kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Nebati, vatandaşlara doğalgaz sübvansiyonları, çiftçilere girdi destekleri, KOBİ’lere KGF paketleri, işletmelere de yatırım kredisi gibi desteklerini kararlılıkla sağlamayı sürdüreceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“Attığımız her adımda bütçe disiplininden asla taviz vermediğimizi geçen yıllarda hep ortaya koyduk. Bütçeden taviz vermediğimizi 2022 yılında dünyanın en zor yılında Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu başarılarla taçlandırmış olduk. Yılı herkesin özellikle de olumsuz yaygara yapanların tam tersine büyük bir başarıyla kapatmış olduk. Gerek bütçe açığı gerek faiz dışı fazla konusunda adeta rekorlar kırdık. 2023 yılına çok güçlü şekilde girdik. Şundan toplumumuzun tüm kesimi ve paydaşlarımız emin olsun ki 2023 yılının EYT başta olmak üzere alınmış olan tüm toplumu rahatlatıcı kararlar bütçe disiplininden asla taviz vermeden ve gerekli hazırlıklar yapılarak oluşturulmuş durumda. 2023 yılını da bütçe gerçekleşmeleri açısından ve makro ekonomik göstergeler açısından çok olumlu ve iyi bir şekilde neticelendireceğimizden de tüm vatandaşlarımız emin olsun. Hesap kitaplarını ona göre yapsınlar. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı ve biz ‘Türkiye Yüzyılı’ diyoruz. 21. yüzyıl bizim yüzyılımız; Türkiye Yüzyılı. Yarın değil, hemen şimdi diye başlattığımız bütün işlemlerimizi de hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.