Akü nasıl çalıştırılır

Akü nasıl çalıştırılır

Akü nasıl çalıştırılırAkü, motorun ateşlemesini sağlayan ve aracın çalışması için önemli parçaların başında gelir. Aküler elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek, araçların ihtiyacı olan enerjiyi açığa çıkarır. Akü bittiğinde araçların çalışması mümkün olmaz. Sürücüler bu gibi durumlarda akünün bitmiş ya da bitmeye yakın olduğunu akü kontrolleri gerçekleştirerek tespit edebilir.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Motor, aracın marşına basıldığında geç çalışıyor ise akü içerisinde bir problem var demektir. Anahtarı çevirdiğinizde motor harekete geçmiyor ise ya akü bozulmuş ya da bitmiştir. Ayrıca kontak anahtarı çevrildiğinde göstergelerin çalışmıyor olması da akünün azaldığına dair bir işarettir. Akünün azaldığını anlamanın en iyi yöntemi ise kornanın çalışıp çalışmıyor oluşudur.

Aküyü Çalıştırma Tekniği Nedir?

Akü, bittiği anlaşıldıktan sonra şarj ederek tekrardan çalıştırılır. Aküyü şarj edebilmek için ise ikinci bir araca ihtiyaç vardır. Akü takviyesi yapılarak aracın tekrar çalışması mümkün hale getirilir. Akü takviyesi yapmak için iki araç birbirine yakın şekilde konumlanır. İki aracın aküsünün aynı kapasite ve gerilim de olması ise bu işlem için çok önemlidir. Farklı özelliklerdeki aküler birbirini tamamen bozabilir. Akü takviyesi işlemine başlamadan önce her iki aracın birbirine temas etmemesi ve farlarının kapalı olması gereklidir. İki araba birbirine teması varsa akü üzerinden elektrik akımı yayılır ve araçların diğer parçalarının bozulmasına neden olabilir ya da yangın çıkarabilir. Ön hazırlıklar yapıldıktan sonra her iki aracın pozitif kutbuna kırmızı kablo bağlanır. Daha sonra siyah kablo, çalışan aracın negatif ucuna bağlanır. Siyah kablonun diğer ucu ise topraklanmış bir metal parça tutturulur. Böylelikle takviye işlemi tamamlanır ve araç çalışır duruma gelir. Ancak takviye işleminin ardından kabloların hemen çıkarılmaması ve yüksek devirde aracın çalıştırılması gerekir.

Etiketler

En ucuz akü , ucuz akü , akü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.