Bolu Yanan Türbeye 2 Aydır Onarım Yapılamıyor Hd

Yanan türbeye 2 aydır onarım yapılamıyor

Murat KÜÇÜKBOLU,(DHA)- BOLU’da, Çamyayla Köyü’nde 2 ay önce bir ziyaretçinin mum yakması sonucu yanarak kullanılamaz hale gelen Ak Türbe’ye ‘Korunması gereken kültür varlığı’ olduğu gerekçesiyle onarım ve tadilat çalışması yapılamıyor.

Bolu’da Çamyayla köy mezarlığı içerisinde yer alan Kasım Dede Türbesi olarak da bilinen Ak Türbe’de iki ay önce bir ziyaretçinin yaktığı mum nedeniyle yangın çıktı. Yangında türbenin camları da oluşan yoğun ısı nedeniyle patladı. İtfaiye ekibi tarafından söndürülen yangında türbede büyük hasar oluştu. Yangında iki sanduka, dini kitaplar, tespihler, halılar ve Kuran-ı Kerimler kullanılamaz hale geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Korunması gerekli kültür varlığı’ kapsamına alınması için çalışmaların başlatılması nedeniyle de türbede onarım ve tadilat çalışması başlatılamadı. Yanan dini kitaplar ve iki sanduka yangın sonrası hasar gördüğü şekilde bekletiliyor. Türbeyi ziyaret eden vatandaşlar ve köylüler yangının izlerinin aynı şekilde durduğu türbenin onarımının yapılacağı günü bekliyor.

Köy muhtarı İbrahim Sucu türbenin kapısına mühür vurmayı düşündüklerini ifade ederek, ‘Biz yangını duyduğumuzda jandarmaya haber verdik. Jandarma, olay yeri inceleme ekibi ve Cumhuriyet Savcılığı’ndan gelenler oldu. Bunlarla beraber, ‘Türbeye şu an herhangi bir müdahale köy heyeti tarafından yapılmasın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden gelecek izne göre tamirat ve bakımını yapın’ dediler. Biz de bunun üzerine şu anda beklemedeyiz. Geçen hafta içerisinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden yazımız geldi. 45 gün içerisinde resmi kurumlardan büyün evraklar tamamlanıp orayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tamiratının yapılacağını, ödeneğinin çıkacağını söylediler. Biz şu anda türbemize girip çıkanların rahatsız olmaması için kapıyı da mühürlemeyi düşünüyoruz? dedi.

Muhtar İbrahim Sucu, Kültür Müze Müdürlüğü tarafından kendilerine 45 gün içinde ödenek çıkıp müdahale edilmezse, köylülerin tadilat ve onarım yapabilecekleri yönünde yazı geldiğini anlatarak, ‘Olay yeri inceleme ve jandarmanın vermiş olduğu rapora göre herhangi bir vatandaşın sabah namazına veya normal zamanda geldiğinde karanlık diye içerisi mum yakmasından şüphelendiler. O mumda yere düştüğü zaman halıların yanıp tutuşmasına sebep olmuş. İçerisindeki sıvaları, taban halıları bir de sandukaların üzerindeki bezlerimiz zarar gördü. Ahşap kısımlar da zarar gördü. Bunları Vakıflar Bölge Müdürlüğü ödenek çıkarıp, Bolu Kültür Müze Müdürlüğü ile yapacağını söyledi. Biz şu an müdahale edemiyoruz. Ama resmi yazımız geldi, 45 gün içerisinde bir netice alınmazsa 45 gün sonra müdahale edebilirsiniz diye yazı geldi’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.