Bolu’nun Tescilli ‘Kızılcık Tarhanası’ Hastalıklara Şifa Oluyor

Bolu’nun tescilli ‘Kızılcık tarhanası’ hastalıklara şifa oluyor
BEHDER Başkanı Güler Burkucu: ‘Sağlık açısından çok iyi bir çorbadır’

BOLU – Bolu’nun dağlarından toplanarak çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra çorbası yapılan Kızılcık meyvesi özellikle kış aylarında şifa kaynağı oluyor.
Bolu’da, yaz aylarında dağlardan toplandıktan sonra tarhana haline getirilerek çorbası yapılan ve kış aylarında çeşitli hastalıklara iyi geldiği düşünülerek tüketilen kızılcık meyvesi, şifa kaynağı olarak evlerde yerini alıyor. Bolu El İşi Hatıraları Derneği tarafından 2017 yılında tescillettirilen ve Bolu’nun ilk Coğrafi İşaret Tescil Belgesi sahibi olan ‘Kızılcık Tarhanası’, hünerli ellerde işlendikten sonra Türkiye’nin pek çok yerine satılmak üzere de gönderiliyor.
Tarihte, Lokman hekimin de şifa kaynağı olarak gösterdiği Kızılcık meyvesi hakkında bilgi veren Bolu El İşi Hatıraları Derneği Başkanı Güler Burkucu, ‘Kızılcık, yaz mevsiminde Bolu Dağları’ndan toplanan bir meyvedir. Bunu işleyerek tarhana haline getirip kış mevsiminde şifa çorbası olarak yenilir. Bolu’da en çok kullandığımız çorbadır. Sağlık açısından çok iyi bir çorbadır. C vitamini deposudur. Lokman hekim bütün illeri gezerken Bolu’ya geldiğinde ve Bolu dağlarındaki kızılcıkları gördüğünde ‘Benim şifa dağıtmama gerek yok. Siz zaten şifayı bulmuşsunuz. Şifa kızılcıktır’ demiş. Şifa çorbası ismi de oradan gelmiş. Şifa çorbası kış mevsiminde grip olduğumuzda, bağırsak bozukluğunda, mide bulantısında, soğuk algınlığında herkesine evinde kullanılan bir çorbadır’ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.